• dobrovolné
  • 120 min.

Léčivá síla fantazie: Otfried Preußler

Beseda o životě a díle světoznámého spisovatele s krumlovskými kořeny. Mezi jeho nejznámější díla patří Krabat (Čarodějův učeň), Die kleine Hexe (Malá čarodějnice) či Der Räuber Hotzenplotz (Loupežník Hotzenplotz).

Čtvrtek 23. května 2024, 18.00 hod.

Náměstí Svornosti 2, sál nad Infocentrem

Přednáší a předčítá: Anna Knechtel, Adalbert Stifter Verein; Zdena Mrázková, Museum Fotoateliér Seidel; Roman Kozák, Stifterův pošumavský železniční spolek

Otfried Preußler, zdroj: Markus Schlaf, foto: Markus SchlafOtfried Preußler prožil své dětství v Čechách a byl okouzlen legendami, pohádkami a dobrodružnými příběhy, které mu vyprávěli jeho otec Josef a babička Dora. Po drastických zkušenostech z války, deportace a pětiletého věznění v sovětských táborech nucených prací se dostal do západního Německa, kde našel své příbuzné a založil rodinu.

Čtení představí jeho život a jeho nejvýznamnější knihy, v nichž využíval látky a postavy z pověstí svého rodného kraje. Nejznámější z knih je i Krabat / Čarodějův učeň, příběh pro starší děti a dospělé, kterým Preußler objasnil své vlastní uhranutí „černou magií“ za 2. světové války. Nebude chybět ani pohled na jeho jediný román pro dospělé Die Flucht nach Ägypten – Königlich böhmischer Teil / Útěk do Egypta přes království české, v němž na pozadí motivu útěku Svaté rodiny oživuje starobylým jazykem svět svého dětství a mládí.

Přednáška a výběr textů: Anna Knechtel, překlad do češtiny: Petra Liebl

Akce je podpořena v rámci projektu MAP IV - ORP Český Krumlov, spolufinancovaného Evropskou unií.

EU png

Akce probíhá v rámci cyklu čtení „Literatura v kavárně“, který představuje německojazyčnou literaturu z Čech v češtině.

Rezervace formulářem, na telefonu 736 503 871 nebo e-mailu info@seidel.cz

Ilustrace z filmu Karla Zemana Čarodějův učeň (Krabat); Foto Otfrieda Preußlera: nakladatelství Thienemann, Markus Schlaf.

Otfried Preussler - Krabat, zdroj: Ilustrace z filmu Karla Zemana Črodějův učeň / Krabat
  • 40 os.
  • dobrovolné
  • CZ
23. 5. 2024 | Beseda | Léčivá síla fantazie: Otfried Preußler

Beseda o životě a díle světoznámého spisovatele s krumlovskými kořeny. Mezi jeho nejznámější díla patří knihy Die kleine Hexe (Malá čarodějnice), Der Räuber Hotzenplotz (Loupežník Hotzenplotz) a Krabat (Čarodějův učeň).

Objednat

Rezervace termínů 

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: