Současnost

Současnost

Po velmi citlivé rekonstrukci, která si kladla za cíl především zachování autenticity objektu, došlo k instalaci stálé expozice, věnované dílu i životům Josefa a Františka Seidlových. Provoz Musea Fotoateliér Seidel byl spuštěn 6. června 2008.

Museum Fotoateliér SeidelMuseum si klade za cíl představit dílo v kontextu doby, vysvětlit význam tohoto rozsáhlého díla s ohledem na svou geografickou monotématičnost a systematičnost v časovém rozpětí od 80. let 19. století až do poloviny století dvacátého, díky které byla vytvořena skutečná kronika tohoto tvrdě zkoušeného regionu, který byl po staletí společným domovem Čechů, Rakušanů a Němců. Na pohnutém osudu rodiny Seidlovy je pak možné přiblížit život českých Němců ve složitém období první poloviny 20. století, v době uplatňování tzv. Benešových dekretů, i v dobách komunistického režimu.

Rozsáhlé technické vybavení, které bylo důkladně restaurováno a je tak většinou opět funkční, pomáhá návštěvníkům pochopit procesy výroby klasické fotografie od dob c.K. monarchie až po konec druhé světové války. V rámci expozice je vysvětlen též proces kopírování denním světlem, který byl užíván v dobách, kdy ještě nebyl zaveden elektrický proud. Samotný dům s proskleným ateliérem, který byl původně postaven výhradně pro fotografickou výrobu, ale též účetní a zakázkové knihy či dobová odborná literatura, odhalují leccos o vedení fotografické živnosti již od 80. let 19. století.

Muzeum stále pracuje na dalších projektech a záběr jeho činností je velmi široký, od prohlídek a pestrých programů pro děti i dospělé, workshopy pro studenty a další edukační činnost, přes znovuoživení původní funkce fotoateliéru ve formě fotografování návštěvníků v dobových kostýmech i externích fotokoutků až po publikační činnost a každoroční vydávání kalendáře z fotografií Josefa a Františka Seidela či digitalizaci, úpravy a retuše starých snímků.Museum Fotoateliér Seidel

Museum Fotoateliér Seidel si též klade za cíl podílet se na prohlubování porozumění a smíření mezi národy Čechů, Rakušanů a Němců. I proto navazuje spolupráci s různými muzei, spolky a organizacemi z šumavského regionu po obou stranách hranice a plánuje společné akce a výstavy. 

Muzejní práce nemůže být nikdy konečná. Ač již bylo nemálo odhaleno, mnohé zůstává zahaleno tajemstvím a každé další odhalení přináší další otázky. Dosud nalezené střípky tvoří jen částečný obraz zapomenuté historie a k jejímu důkladnému pochopení je třeba snažit se hledat další fragmenty poztrácené v toku dějin. Možná i Vy znáte příběh, který může pomoci tento obraz dotvořit, budeme rádi, pokud se s námi o něj podělíte.

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: