• dobrovolné
  • 60 min.

Museum Fotoateliér Seidel v roce 2005

Seidelův secesní fotoateliér, jak jej neznáte. Promítání fotografií dokumentující první objevitelské krůčky v budoucím muzeu šumavských fotografů.

9. 1. 2024 | Program

Úterý 9. ledna 2024, 18.00 hod.

Na jaře 2005 vyvrcholila snaha tehdejšího ředitele a jednatele Českokrumlovského rozvojového fondu, spol. s r.o. Ing. Reitingera o záchranu bývalého fotoateliéru Františka Seidela a jeho domu v Linecké ulici v Českém Krumlově. Město Český Krumlov získalo poklad v podobě zachovaného ateliéru, bytu fotografa a v té době neznámého archivu. Ani nyní, téměř po dvaceti letech, není možné přesněji říct, co je hodnotnější.  Jedno s druhým vytváří unikátní celek, který má jen jednu světovou obdobu v ateliéru Josipa Pelikána ve slovinském Celje.

Obsahem setkání s návštěvníky promítání budou fotografie z prvních návštěv fotoateliéru, z prvních objevitelských kroků v budoucím muzeu. V poměrně bohaté fotodokumentaci prvních kroků zakladatelů muzea po domě Františka Seidela (dříve postaveném jeho otcem Josefem Seidelem) ucítíte nádhernou a kouzelnou atmosféru světového unikátu. Nahlédneme do krabiček s negativy, z nichž vznikly první výstavy, které seznamovaly veřejnost s objevem velkého významu nejen pro jihočeskou veřejnost. Dům v Linecké ulici navštěvovali odborníci, fandové i politici.

Všem tehdejším návštěvníkům je třeba poděkovat za přízeň a pomoc při vytváření koncepce podoby muzea, jeho digitální fotobanky i prezentace na veřejnosti. Bez inspirace a dodávání odvahy i síly k dokončení projektu bychom v muzeu neměli na konci roku 2023, patnáct let po otevření, patnáct tisíc návštěvníků.

Přednáší Ing. Petr Hudičák

Vstupné dobrovolné.

Další přednáška:

12. 3. 2024 – 18.00 hod. na téma: Předválečné zimní putování Františka Seidela Šumavou

Rezervace termínů 

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: