Artisté Vlčkovi ukázali ve Fotoateliéru Seidel své pravé tváře

Po obrovském ohlasu fotografování početné rodiny Vlčkovy, která loni v létě účinkovala před otáčivým hledištěm v opeře Komedianti a své kejkle potrénovala i v Museu Fotoateliér Seidel, se tam tito umělci v neděli 26. srpna vrátili. Bez líčidel, a dokonce s miminkem.

 

Artisté Vlčkovi ukázali ve Fotoateliéru Seidel své pravé tváře: zleva nahoře: Kristýna, Matěj, Jonáš, Veronika, Dole zleva: Petra, Terezka, Zdeněk, Vojtěch, Lukáš, František    Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel Komedianty z točny, 9.8.2011

Artisté Vlčkovi ukázali ve Fotoateliéru Seidel své pravé tváře: zleva nahoře: Kristýna, Matěj, Jonáš, Veronika, Dole zleva: Celestýnka, Petra, Terezka, Zdeněk, Vojtěch, Lukáš, František

 

Zatímco loni pózovali v barevných kostýmech, které pro Jihočeské divadlo navrhl Tomáš Kypta, letos je správci muzea pozvali v civilu. Vyslyšeli tím přání řady lidí, kteří fotografie artistů Vlčkových ze Seidelova muzea spatřili v novinách, časopisech či na internetu. Mnohé totiž zajímalo, jak vypadají bez masek.

Dalším důležitým motivem k návratu byla dcera Celestýnka, která se narodila 22. prosince 2011. „Když jsme při našem prvním setkání loni zjistili, že čekají dalšího potomka, přáli jsme si zaznamenat tuto rodinu po roce znovu. Navazujeme tím na dlouhou tradici rodinného fotografování v tomto ateliéru. Josef Seidel fotil rodiny opakovaně - jakmile děti trochu povyrostly nebo přibyli další členové rodiny, bylo třeba je zvěčnit všechny pěkně pohromadě," řekl manažer projektu muzea Petr Hudičák.

Záminka k dalšímu pozvání do MFS na sebe nedala dlouho čekat: v úterý 28. srpna se Vlčkům narodil vnuk Kryštof.

I v minulém století fotografovali Josef a František Seidelovi různé umělce včetně tanečnic a komediantů. Některé snímky mohou návštěvníci muzea spatřit vystavené a staly se též inspirací pro pózování Vlčkových. Tentokrát si fotograf dal záležet, aby členové rodiny stáli přesně v tom pořadí jako na loňských skupinových snímcích.

Artisté Vlčkovi ve Fotoateliéru Seidel: zleva nahoře: Kristýna, Veronika, Zdeněk, Petra a Celestýnka, Matěj, Jonáš, Dole zleva: Terezka, Lukáš, František, Vojtěch

Artisté Vlčkovi ve Fotoateliéru Seidel: zleva nahoře: Kristýna, Veronika, Zdeněk, Petra a Celestýnka, Matěj, Jonáš, Dole zleva: Terezka, Lukáš, František, Vojtěch

Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel Komedianty z točny, 9.8.2011

 

Když kamarádi objevili loni tyto naše fotky v novinách, všem se strašně líbily a někteří se sem vypravili, protože je toto prostředí velmi lákalo," zavzpomínala maminka Petra Vlčková. Se Zdeňkem má osm dětí: nejstarší je 26 let a nejmladší osm měsíců. V Komediantech s nimi vystupuje ještě sedmiletá vnučka. Toto výpravné představení hráli na točně letos v červenci a nyní ještě třikrát v srpnu, kdy hlavní roli ztvárnil slavný pěvec José Cura. I on byl loni hostem Musea Fotoateliér Seidel.

Komedianti jsou prvním divadelním kusem, kdy celá rodina Vlčkova účinkovala pohromadě. „V tak velkém představení jsme ještě nehráli. V kamenném divadle se takový zážitek opakovat nedá, proto nás potěší, pokud se ještě někdy budeme Jihočeskému divadlu na točně hodit," shrnul Zdeněk Vlček. Fascinovala ho hlavně práce režiséra Josefa Průdka, který s početným sborem dokázal rozehrát i spoustu drobných scének a detailů. „Některé asi nebyly postřehnutelné na první pohled, ale kdo se na ně zaměřil, zažil ještě bohatší podívanou," ocenil.

K hvězdám večera patřila i jeho dcera Kristýna, provazochodkyně na volném laně. Ve srovnání s pouličním divadlem, kterému se Vlčkovi věnují především, cítila před otáčivým hledištěm větší zodpovědnost. „Tady je nutné, aby se představení povedlo jako celek, takže moje chyba by mohla zkazit celý výsledný dojem, což jsem nechtěla. Samozřejmě přebíhání ze scény na scénu či hraní po dešti je náročné, ale všechno podstatné naštěstí dopadlo dobře," rekapitulovala akrobatka, která studovala ve Francii a má zkušenost i s velkými divadly - vystupovala například při Plesu v opeře. V Českém Krumlově se jí líbilo i to, že rodina, která žije ve vsi u České Lípy, bydlela společně v karavanu a ve stanu u zdi zámeckého parku. „Byli jsme tam všichni pohromadě a měli na sebe víc času než v běžném životě," dodala.

Inspiraci z loňského focení v MFS načerpala její sestra Veronika, která má ráda staré fotografie a sbírá je i ze studijních důvodů, protože se zabývá historickými oděvy. Sama také fotí, hlavně rodinu a akrobatické kousky svých blízkých. „To je celkem těžké, hlavně proto, že s nimi také účinkuju," usmála se. Loni si všimla, že Fotoateliér Seidel využívá původní pozadí. Líbilo se jí to natolik, že když pak chystala program pro slavnost příjezdu TGM do Úštěku, vymyslela si také historický fotoateliér. „Udělali jsme pozadí ze závěsů a vytáhli historické kostýmy. Mělo to úspěch, takže možná letos v Úštěku zase dobový fotoateliér obnovíme," řekla Veronika.

/abi/

 

Další informace:
Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel Komedianty z točny

 

> archiv