Jižními Čechami projede vlak s výstavou Seidelových fotografií

18.7. - 31.8.2014 bude ve vybraných stanicích v Jižních Čechách stát Kinematovlak “Včely letěly krásně”Nádraží sedmi jihočeských měst navštíví od 18. července do 31. srpna kinematovlak Českých drah, který veze putovní výstavu snímků z českokrumlovského Fotoateliéru Seidel. Ve speciálně upraveném vagónu uvidí lidé také filmy, včetně dokumentu Včely letěly krásně, po němž je expozice pojmenovaná. Vstup je zdarma. Děti zabaví promítání krátkých animovaných filmů a soupravu doplňuje Vláček Hráček, což je herna na kolejích.

Vlak začíná svoji cestu 18. července na nádraží v Jindřichově Hradci, kde se koná vernisáž ve 12 hodin. Do konce prázdnin zamíří do Tábora, Písku, Volar, Horní Plané, Českého Krumlova a Českých Budějovic. Všude se zastaví na pár dní. Výběr fotografií z bohatého Seidelova archivu připomíná, že letos uplynulo sto let od vypuknutí první světové války „Výstava vychází z tvorby Fotoateliéru Seidel v letech 1914 až 1918. Ukazuje fotografie rekrutů i vojáků vracejících se z fronty domů na krátkou dovolenou. Návštěvníci také uvidí, jak lidé uctili památku svých kamarádů, otců, synů a přátel v rodné obci v podobě pomníků padlých a nezvěstných,“ přiblížil vedoucí fotoateliéru Petr Hudičák.

S válkou byly spojené osudy mnoha rodin po celém Rakousku-Uhersku. Rozkazy posílaly vojáky i na místa, kam se dnes dostanou jen zkušení horolezci nebo odvážní cestovatelé. Expozice přináší také různé příběhy, například rodiny Brodovy z Pohůrky, jejíž tři synové museli do války. Jeden z nich padl na východní frontě, druhý fotil v místech bojů a spolupracoval se svým švagrem Josefem Seidelem. Pozornost přitáhnou stereofotografie Gottfrieda Broda, tj. předchůdci dnešní 3D technologie prostorového zobrazování, a korespondence polní pošty. Zaujme rovněž unikátní soubor fotografií z reservních špitálů v Českém Krumlově, Větřní a Horní Plané.

Výstava na válečné téma pořádají České dráhy společně s ČD Cargo a Museem Fotoateliér Seidel. Tvůrci expozice vyzývají, aby lidé doma ještě zkusili najít něco po svých předcích na toto téma – fotografie, pohledy či dopisy mohou přinést do krumlovského muzea nebo do vlaku, třeba jen k zapůjčení. Zajímavé jsou nejenom snímky z fronty, ale třeba i portréty rekrutů či fotky z výcviku před odchodem na frontu. Nebo korespondenční lístky polní pošty, dopisy v různých obálkách či pohlednice vydávané na podporu strádajících doma i trpících na frontě. Odborníci stále věří, že se ještě najdou písemné vzpomínky na osudy vojáků spojené s životem na frontě za války, ale i z návratu domů. „Zaslouží si to ti, kteří zahynuli, i ti kteří přežili,“ dodává Hudičák.

Jízdní řád výstavy:

Tábor 26. – 29. července
Písek 1. – 4. srpna
Volary 7. – 10. srpna
Horní Planá 12. – 19. srpna
Český Krumlov 21. – 28. srpna

10:00-15:00

České Budějovice   30. – 31. srpna

21.8. – 28.8. Český Krumlov

Návštěvní hodiny kinematovlaku v Českém Krumlově:
od 21.8.2014 do 28.8.2014 denně od 10.00 do 15.00

Fotogalérie

21.8.2014 Český Krumlov

12.8.2014 Horní Planá

18.7.2014 Jindřichův Hradec

 

Další informace:

Ing. Petr Hudičák, Museum Fotoateliér Seidel Český Krumlov,
tel. 602 348 772, e-mail: petr.hudicak@ckrf.ckrumlov.cz, www.seidel.cz

 

> archiv