Nezmaři prozkoumali fotoateliér i šatník

Pětatřicáté výročí jihočeské folkové kapely Nezmaři bylo příležitostí pozvat tyto muzikanty, milovníky života a všeho, co má hodnotu, ke zvěčnění ve Fotoateliéru Seidel. Atmosféru tohoto hravého listopadového odpoledne vystihuje série snímků i vyprávění nezmarského kapelníka Pavla Zajíce:

Kterak jsme se fotili u Seidela ve tři odpoledne

Nech se vyfotit u Chrta, fotí barevně od tří odpoledne! To bývalo úsloví, jímž jsme se vykazovali ještě poměrně slušně do míst, o nichž jsme bezpečně věděli, že mají ke slušnosti daleko. A právě toto okřídlené úsloví se mi vybavilo, když mě dostihla zpráva, že se máme s Nezmary fotit ve fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově. Ve tři odpoledne!

Nezmaři navšívili 19.11.2013 Museum Fotoateliér Seidel Český Krumlov

Ten ateliér jsem okukoval, jsa na něj kýmsi upozorněn poměrně nedávno, samozřejmě pouze z ulice. Ale když jsme vešli dovnitř, okamžitě na nás dýchla atmosféra minulého století v tom dobrém slova smyslu. Tedy z dob, kdy dámy nosily krajková paraplíčka, pánové buřinky a dětičky v námořnických oblečcích místo nekonečného čumění do počítače honily po chodníku cinkající obruč. A tak po vyplenění stylového šatníku vrhli jsme se zpět v čase a tvářili jsme se, jako by byl v Lánech stále ještě Masaryk. Co všechno jsme v šatníku, či v přilehlé artefaktárně našli, to uvidíte na fotografiích. Co ale neuvidíte a vidět byste měli, je úžasný a hlavně funkční potrubní telefon z přízemí do patra, který pošimrává v zátylku otázkou, co bude, až někdo, nebo něco jednou tu elektřinu vypne....

Sám životní příběh pana Seidela a jeho rodiny už byl pro nás takovou třešničkou na dortu té návštěvy - ne tedy příběh sám, ale spíš jeho velice záživná prezentace. Onen příběh je vlastně docela smutný a znovu připomíná, jak se v tomhle státě zacházelo s těmi, kteří tím, že něco uměli a dokázali, příliš vyčnívali z řady.

Možná že i proto byste se měli do citlivě zrestaurovaného fotoateliéru podívat a od úžasného a vědoucího pana správce Petra Hudičáka si nechat vyprávět třeba proč nikdy nechtěl být v ateliéru přes noc... Protože tohle všechno v kabince fotoautomatu, který vám na počkání vyrobí fotku formátu 3,5 x 4,5 cm na pas, prostě nezažijete!

 

Foto: Lubor Mrázek

> archiv