Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel
Komedianty z točny

Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel Komedianty z točny, 9.8.2011Rodina Vlčkova z České Lípy, která nyní účinkuje před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově v opeře Komedianti s José Curou, si 9. srpna 2011 potrénovala žonglování a akrobatické kousky před objektivy v Museu Fotoateliér Seidel (MFS) v Českém Krumlově.

Desetičlenná skupina artistů přišla v kostýmech z představení, které pro Jihočeské divadlo navrhl Tomáš Kypta, takže fotografování bylo plné barev a pohybů, jež popírají fyzikální zákony.

„Do Fotoateliéru Seidel často chodily rodiny s dětmi, což byl jeden z důvodů pozvat velkou rodinu Vlčkových. Těšíme se, že se k nám vrátí i za rok, protože očekávají další přírůstek do rodiny, takže jich na fotografii bude ještě o jednoho víc,“ řekl vedoucí muzea Petr Hudičák. I v minulém století fotografovali Josef a František Seidelovi různé umělce včetně tanečnic a komediantů. Některé snímky mohou návštěvníci muzea spatřit vystavené. Pózy na nich dnes inspirovaly fotografy natolik, že s Vlčkovými vymýšleli různé choreografie a vybízeli je k veselým i náročným kouskům.

Veronika Vlčková se do MFS poprvé vypravila už před týdnem, protože má ráda secesi a architekturu první republiky. „Líbí se mi atmosféra tohoto domu, z něhož nevymizel dojem, že tu lidé žili a pracovali. Zavedli sem i různé vychytávky, například trubky, jimiž se zaměstnanci v různých patrech dorozumívali jako telefonem,“ popsala pětadvacetiletá žonglérka.

Rodina Vlčkova má sedm dětí ve věku od pětadvaceti do sedmi let a další čeká v prosinci.  Kromě pouličního divadla, s nímž jezdí i po světě, se věnuje uměleckým řemeslům: starší dcery jsou sklářky a bratři umělečtí kováři. V Komediantech s nimi vystupuje ještě šestiletá vnučka. Při focení v ateliéru malé děti předváděly čísla s míčky, dospělí sehráli ukázky akrobacie a žonglování s kužely, při kterém museli dávat pozor na členěný strop s drapériemi. Při fotografování vystřídala rodina dvě dobová malovaná pozadí - přírodní související se zámeckým parkem, kde stojí otáčivé hlediště, a historický motiv Českého Krumlova.

Artisté Vlčkovi rozehráli ve Fotoateliéru Seidel Komedianty z točny, 9.8.2011

Pro Zdeňka Vlčka je prostor kolem točny pro herce velmi náročný. „Když šlápnu vedle, už nestíhám. Máme co dělat, abychom to vydýchali,“ přiznal. S prostředím se seznámil během předchozího představení Sluha dvou pánů, kdy stál schovaný za křovím. „Je zvláštní, když se točna otočí a najednou se na člověka navalí tak velké množství diváků,“ dodal.

Sám kdysi fotil a má ještě schované vybavení temné komory. Nyní se u Vlčkových nejvíc věnuje fotografování dcera Veronika. Seidelovy snímky ocenili hlavně proto, že ukazují stará řemesla, která už nejsou běžně k vidění. „Navíc se mu povedlo zachytit skvělé výrazy fotografovaných,“ upřesnil otec rodiny.

> archiv