Klarinetista Karel Dohnal jako Harlekýn

Ve velmi parném dni 7. srpna, pár hodin před svým vystoupením v Maškarním sále českokrumlovského zámku, si na návštěvu Musea Fotoateliér Seidel udělal čas klarinetista Karel Dohnal. Protože své hudební vystoupení propojuje s pantomimou, předvedl před fotoobjektivem pár svých kousků – až propotil svůj kostým.

Klarinetista Karel Dohnal jako Harlekýn v Museu Fotoateliér Seidel Český Krumlov 7.8.2013

Přestože ho čekalo náročné vystoupení se svým slavným projektem Harlekýn, s nímž sklízí úspěch v mnoha zemích, stihl si udělat představu i o fotografických sbírkách a atmosféře domu. Bylo pro něj překvapením, že se na jednom místě dochovalo jak obrovské množství snímků, tak autentické zařízení ateliéru i domácnosti fotografa.

Jak na Vás zapůsobil fotoateliér Seidel?
Dýchnul na mě atmosférou minulých časů. Z každého koutu je cítit živoucí duch historie ateliéru, jeho provozu a lidí. Nejen fotografie, ale i staré fotografické přístroje a pomůcky jsem nikde jinde v takovém množství a vynikajícím stavu neviděl. Návštěvu fotoateliéru Seidel bych doporučil všem fanouškům fotografie a historie.

Máte vztah k fotografování?
Fotografování mám velmi rád. Dlouhá léta jsem fotil převážně na diapozitivy krásným fotoaparátem Praktica. Dnes fotím zrcadlovkou Nikon a snažím se využívat všech jejích možností.

Těžištěm vašeho vystoupení v českokrumlovském zámku byl projekt Harlekýn. Co je jeho podstatou a jak často s ním vystupujete?
Je to osobité provedení avantgardní kompozice pro sólový klarinet Karlheinze Stockhausena. Toto dílo hrají nyní na světě pouze asi čtyři interpreti, je totiž nesmírně náročné. Je třeba perfektně zvládnout nejen nastudování hudebního zápisu, ale i choreografii, mimiku a tanec. V Česku koncertuji pravidelně, stejně jako v zahraničí. V letošní sezoně jsem vystupoval v USA, Peru, Belgii, Portugalsku, Polsku, Rusku, Rakousku a ve Velké Británii. Na podzim mě ještě čeká Japonsko a znovu Polsko.

Znáte Český Krumlov a jak jste si užil koncert v tomto městě?
Český Krumlov mám velmi rád, jezdím sem často jako turista a nevynechám jedinou příležitost ukázat ho i svým zahraničním přátelům. Maškarní sál byl pro Harlekýna naprosto ideální. Harlekýn je postava z komedie dell´arte, stejně jako postavy na stěnách. Publikum reagovalo skvěle a dojem ještě umocnila bouře s blesky za okny.

 

> archiv