VÝSTAVA SNÍMKŮ SLOVINSKÉHO FOTOGRAFA
JOSIPA PELIKANA

Českokrumlovská Synagoga od 6. srpna 2015 hostí výstavu slavného slovinského fotografa Josipa Pelikana. Fotografie představují město Celje a okolí v 1. polovině 20. století objektivem fotografa s českými kořeny.

Výstava je otevřena v Synagoze v Českém Krumlově 
Od 7. srpna do 30. září 2015
Denně od 10.00 do 18.00 hod. 
Plné vstupné činí 50,- Kč, snížené 25,- Kč

Plakát k výstavě Josip Pelikan

Zahájení výstavy

 

Vernisáž výstavy fotografií Josipa Pelikana proběhla 6. srpna 2015 od 17.00 hod za účasti zástupců pořadatelů:


starosty města Mgr. Dalibora Cardy, 
ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu Ing. Miroslava Reitingera, 
jednatelky Vlašského Dvora Český Krumlov Heleny Plachtové 
a vzácných hostů - zástupců Slovinské republiky: 
Simona Konobelje, Chargé d'affaires a.i. Velvyslanectví Slovinské republiky, 
Mgr. Tanji Roženbergar, ředitelky Muzej novejše zgodovine Celje a  bývalé ředitelky téhož muzea, později ministryně kultury Slovinské republiky, poslankyně a dnes ředitelky Fóra slovanských kultur Mgr. Andreji Rihter.

Josip Pelikan

Život i práce Josipa Pelikana je srovnatelná s jeho českým protějškem - Josefem Seidelem. Oba fotografové i jejich ateliéry se až neuvěřitelně podobají. Pelikan byl „kronikářem" jednoho z největších slovinských měst - Celje, Seidel vytvořil nepřekonatelnou kroniku Českého Krumlova a Šumavy. Sami se o tom teď můžete přesvědčit...

Museum Fotoateliér Seidel       Ateliér Josipa Pelikana

Zatímco s dílem českokrumlovského fotografa se setkáte ve stejnojmenném Museu Fotoateliér Seidel a v dosud nejrozsáhlejší výstavě jeho fotografického díla, která je k vidění v Egon Schiele Art Centru, snímky Josipa Pelikana ze stejné doby, ale jiné země, můžete vidět doslova pár kroků od těchto expozic - v nedaleké krumlovské Synagoze.

Brzy po zahájení prací na rehabilitaci Fotoateliéru Seidel Českokrumlovským rozvojovým fondem, spol. s r.o. v roce 2006 začala spolupráce s Ateliérem Josipa Pelikana založená na setkáváních pracovníků obou ateliérů, společných projektech, výstavách apod. V Čechách se první výstava fotografií Josipa Pelikana uskutečnila v prostorách Ministerstva kultury v Praze v roce 2007. V Českém Krumlově ji návštěvníci mohli spatřit v roce 2014. Naopak snímky Josefa Seidela byly k vidění v Celje v roce 2013.

Dnešní rozsáhlá výstava fotografií Josipa Pelikana v českokrumlovské Synagoze prezentuje jeho tvorbu v celé její rozmanitosti. Ateliér v Celje navštěvovaly významné osobnosti kulturního, společenského i politického života a Pelikan je fotografoval. Byl znamenitým portrétistou, ale i dokumentátorem každodenního života. Třeba na ulici v Celje nebo mezi lázeňskými hosty. Dokonalé jsou snímky z jeho horských výstupů do Alp, které ho přitahovaly, stejně jako Seidela. Paralelu se Seidelem můžeme nalézt i v řadě fotografií průmyslových podniků.

Pohled na Alpy z Kletě, foto: Josef Seidel       Pohled na Alpy z Celje, foto: Josip Pelikan

Josip Pelikan se narodil českým rodičům v Tarvisiu (Trbiž na slovinsko-rakousko-italské hranici) v roce 1885 (v této době právě přebíral Josef Seidel svůj budoucí fotoateliér v Krumlově). Po matčině smrti se s otcem přestěhoval do Idrije. Fotografické zkušenosti získal v Idriji a také ve Vídni. V roce 1910 obdržel tovaryšský list a spolu se svou ženou Marjanou pracoval v ateliéru v Idriji a Brežici. Celou I. světovou válku prožil na frontě. Po smrti významného celjského fotografa Martina Lenze v roce 1919 koupil Pelikan ateliér s prosklenou střechou a přestěhoval se s manželkou a dcerou Naďou do průmyslového města Celje.

Postupně se stal výraznou osobností slovinské fotografie a podobně jako Seidel fotografoval v městských ulicích, lázních i horách. Vedle ateliéru ve městě Celje vedl v lázeňské sezoně i ateliér v Rogašské Slatině. Vydával pohlednice a byl fotografem mnoha výrobních závodů v okolí Celje. Rád fotografoval ve vysokých horách, byl aktivní ve slovinském Sokole. Jeho portréty zaujaly veřejnost již před lety a dnes patří mezi nejlepší ve Slovinsku a jistě i v celé Evropě.

Nejen jméno Josef (Josip) a prosklený ateliér spojuje oba fotografy. Je to určitě také mistrně zvládnutá práce v ateliéru, nesmírná píle a pečlivost, nezlomná snaha být včas na správném místě a v neposlední řadě využití letitých zkušeností fotografování v exteriéru. Vysoké pracovní nasazení, využívání nové techniky a objevování nových možností práce se zákazníky bylo rovněž typické pro oba fotografy.

Museum Fotoateliér Seidel
      Ateliér Josipa Pelikana
Museum Fotoateliér Seidel       Ateliér Josipa Pelikana

Josip Pelikan zemřel v roce 1977 a jeho odkaz převzala a dodnes chrání jeho dcera Božena. Od roku 1997 je jeho fotografický ateliér součástí expozic Muzea moderní historie Celje (Muzej novejše zgodovine Celje). Archiv Josipa Pelikana obsahuje 15 tisíc negativů a na rozdíl od Josefa Seidela i 35 000 pozitivů.

„Poctivost Rakouska-Uherska čili slovanská vzájemnost aneb mezi Seidelem a Pelikánem.
I když jsem o fotografickém ateliéru Seidel tušil, nakonec jsem hlavní pozvánku dostal ve slovinském městě Celje v ateliéru, který založil potomek Čechů Josef Pelikán. ... Atmosféra vlastního proskleného ateliéru se zatahovacími závěsy plujícími jak optimistická oblaka pod elegantně prohnutou ocelovou konstrukcí vás okamžitě okouzlí. Historické fotografické přístroje, těžké látky pozadí, sedací nábytek, do kterého sedaly tisíce lidí, vše vás prostoupí, pohltí, nadchne."
(citát z předmluvy architekta Davida Vávry ke knize „Fotoateliér Seidel - Poodhalené tajemství", 2013).