Partneři se představují
(Muzeum novodobé historie Celje, Slovinsko)

Josip Pelikan - slovinský fotograf.

1.11. - 14.12.2014 Výstava fotografií Josipa Pelikana v Museu Fotoateliér Seidel

JP 12662 - Josip Pelikan s manželkou Marijano, 1910, kopie,, Poctivost Rakouska - Uherska čili slovanská vzájemnost aneb mezi Seidelem a Pelikánem.
I když jsem o fotografickém ateliéru Seidel tušil, nakonec jsem hlavní pozvánku dostal ve slovinském městě Celje v ateliéru, který založil potomek Čechů Josef Pelikán. ... Atmosféra vlastního proskleného ateliéru se zatahovacími závěsy plujícími jak optimistická oblaka pod elegantně prohnutou ocelovou konstrukcí vás okamžitě okouzlí. Historické fotografické přístroje, těžké látky pozadí, sedací nábytek, do kterého sedaly tisíce lidí, vše vás prostoupí, pohltí, nadchne." (citát z předmluvy architekta Davida Vávry z knihy Fotoateliér Seidel - Poodhalené tajemství)


V Celje - jednom z největších slovinských měst, stojí fotografický ateliér Josipa Pelikana proměněný v muzeum. V ateliéru s prosklenou střechou najdete mnoho společných znaků s ateliérem Josefa Seidela v Českém Krumlově.


V roce 1919 koupil Josip Pelikan ateliér po nedávno zemřelém slavném celjském fotografovi Martinu Lenzovi. Sám musel opustit svůj ateliér v Idriji, protože tuto část Slovinska okupovala Itálie jako vítězná mocnost I. světové války.

Už tehdy byl Pelikan výraznou osobností slovinské fotografie a podobně jako Josef Seidel se zajímal o vše, co jej obklopovalo. Fotografoval v městských ulicích, lázních i horách. Vedle ateliéru ve městě Celje vedl v lázeňské sezoně i ateliér v Rogašské Slatině. Vydával pohlednice a byl fotografem mnoha výrobních závodů v okolí Celje. Jeho portréty zaujaly veřejnost již před lety a dnes patří mezi nejlepší ve Slovinsku a určitě i v Evropě.

Celje mělo podobný osud jako Český Krumlov a velmi se ho dotkla II. světová válka. V době války nemohl Pelikan pracovat tak, jako dřív, přesto na svých snímcích poutavě zachytil atmosféru okupovaného města.

Mistrovství Pelikana spočívá zejména v ovládání světla ve fotografii. Uměl dobře pracovat s perspektivou a dokázal najít pravou chvíli pro své reportážní snímky. Celje o svého kronikáře přišlo v roce 1977, kdy zemřel ve věk 92 let.

Muzeum novodobé historie Celje podobně jako Museum Fotoateliér Seidel zpracovává velký obrazový odkaz svého fotografa. Obě instituce spolu úzce spolupracují a současná výstava fotografií Josipa Pelikana pořádaná v muzeu v Českém Krumlově je snad předzvěstí velké expozice v budoucnu. Věříme, že je zároveň i pozvánkou do Slovinska, do Celje.

Prosklený ateliér : www.fotopelikan.si
Muzeum novodobé historie Celje : www.muzej-nz-ce.si