Jaká jsou šumavská nej – fotografie Josefa Seidela?

POZOR - přednáška je přesunuta na duben. O dni Vás budeme informovat.

přednáška 10. 3. 2020Jaké asi byly šumavské nej fotografie Josefa Seidela, je nerudovsky těžká otázka. Pro Josefa Seidela to byly jistě jiné fotografie, než pro jeho syna Františka a docela určitě jsou to jiné fotografie pro nás. To, co bylo vzácné Josefovi Seidelovi už není vzácné nám a naopak. Jeho nej možná byly ty první fotografie, které na Šumavě a v Českém Krumlově vytvořil. Fotografie z dlouhých a namáhavých výstupů na šumavské vrcholy získával možná stejně těžce, jako snímky obyvatel z vesnic a samot pod vrcholy. Mnozí nic nevěděli o městském světě, který Josef Seidel zažil ve Vídni a dalších městech Rakousko – Uherské monarchie. Tam byl zájem o fotografie v módě, nabídka bohatá. Na Šumavě moderní novinky znal jen málokdo. To bylo asi přesvědčování. Za to turisté si rádi koupili fotografie, kterými se mohli doma pochlubit. Až tam (nahoře, u jezer, u pralesa) jsme byli a vrátili jsme se živí a spokojení.

František Seidel měl svá nej trochu jinak. Nejdříve musel ukázat svému otci, že firmu může převzít. Touto nej mohla být fotografie alpských vrcholů z Kleti, kterou se vyrovnal některým snímkům svého otce a učitele zároveň. Jinou nej mohl být snímek z cest s kamarády ze spolku Wandervogel, později to byla docela obyčejná pohlednice, ale pro nového zákazníka.

Pro nás, novodobé objevitele staré Šumavy jsou těmi nej pohlednice zapomenutých, nebo neexistujících míst. Jsou to také portréty obyčejných, nebo i známých lidí někde před domem, nebo u lesa. Nečekané snímky obyvatel míst, kde mapy jen stroze oznamují bývalá vesnice XY.

Jindy mezi nej zařadíme nejstarší barevné snímky, nejstarší kinofilmové fotografie.

Vstupné 50,- Kč, snížené 30,- Kč, rezervace míst na www.seidel.cz nebo na tel. 736 503 871.

Předpokládaná doba trvání: 60 minut

Přednáší Ing. Petr Hudičák

Rezervace míst prostřednictvím níže uvedeného formuláře nebo na  tel.: 736 503 871.

Přednáška: Jaká jsou šumavská nej – fotografie Josefa Seidela

Přednáška: Jaká jsou šumavská nej – fotografie Josefa Seidela