Museum Fotoateliér Seidel v roce 2016

pátek, 27. ledna 2017

Ilustrační obrázek z archivu museaV roce 2016 se Museu Fotoateliér Seidel dařilo. Určitě to nebylo přestupným rokem, ale v Museu Fotoateliéru Seidel bylo v roce 2016 opět více návštěvníků. Pomyslné počítadlo se zastavilo na čísle 12 075 (v roce 2015 to bylo 11 765 osob). Návštěvníci z domova i celého světa popsali svými pochvalnými poznámkami již druhou návštěvní knihu.

Museum loni získalo celkem tři granty z dotačních programů Jihočeského kraje, které byly využity např. pro další pokračování fotografických dílen, v nichž návštěvníkům odborníci prezentovali historické techniky výroby fotografie či na výrobu propagačních tašek, ve kterých si návštěvníci odnášejí z muzea knihy, zarámované s fotografie a další materiály.

Třetí krajský grant významně podpořil vydání 1. dílu edice Seidelova Šumava - knihy Lipno – krajina pod hladinou (1. vydání). Ta byla pokřtěna den před zahájením olympijských her v Riu a Olympijského parku Rio Lipno, a kdyby se olympiády zúčastnila, určitě by získala i některou z medailí. Za necelý půlrok se stala jihočeským bestsellerem a momentálně je v museu jen posledních pár výtisků. Kniha byla doplněna kalendářem na rok 2017 se Seidelovými snímky Lipenska.

V lednu návštěvníci města pomalu ubývali, v Museu naštěstí sezóna s prvními sněhovými kalamitami nekončila a lidé se i nadále chodili vyfotografovat. Po žádaném fotografování pro PF v období adventu pokračovala další fotografování před zimním pozadím, následoval svátek zamilovaných sv. Valentýn s víkendem věnovaným čerstvým i trvalým láskám. Fotografování na městském plese v jízdárně mělo takový úspěch, že plesoví hosté fotografy téměř nechtěli pustit domů. Následovaly dva květnové víkendy s fotografováním k akcím Kouzelný Krumlov a Den Matek. I během léta přicházeli denně zájemci o fotografie, září bylo zakončeno svatováclavským fotografickým víkendem, který byl jakousi předehrou pro další maraton v podobě posledních PF o adventu. V roce 2016 si do  Musea Fotoateliér Seidel přišlo pro fotografii přes 2 000 lidí.

Museum je vyhledávané filmovými štáby, v minulém roce se zde točila mj. část reklamy pro německý T – Mobile. Několikadenní náročná příprava nakonec vedla k vytvoření pouhých několika vteřin, ale museum mělo spolu s Českým Krumlovem cenný záběr na miliónech televizních obrazovek v Německu.

Museum uspořádalo v loňském roce celkem tři výstavy – jednu v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje, druhou v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích a třetí v prostorách Kulturhausu v Drážďanech v rámci prezentace úspěšných projektů Jihočeského kraje.

I v roce 2016 pokračovaly přednášky s pojené s promítáním fotografií Františka a Josefa Seidela – celkem jich proběhlo 6. K těmto stálým přednáškám se v roce 2016 na podzim zařadily i prezentace knihy Lipno – krajina pod hladinou, bylo jich celkem 11, jejich návštěvnost byla rekordní, ve dvou případech přesáhla i 100 osob a tyto besedy budou pokračovat i v roce 2017. Pokračovaly i oblíbené akce Úplňky u Seidelů a Muzejní noc.

Co se týče další muzejní práce, lze jmenovat mj. skeny několika stovek skleněných negativů, které byly nalezeny na jedné z půd v Benešově nad Černou. Následná přednáška v tamní knihovně předčila očekávání v návštěvnosti a související odměnou byl objev fotografií z benešovského mládí MUDr. Dicka, který jako chirurg operoval zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

V loňském horkém srpnu se podařilo rovněž uspořádat cestu mimořádného vlaku Seidel po elektrické dráze mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou. Na nádraží pod lipenskou hrází jsme mohli představit novou knihu a kalendář pro rok 2017 s lipenskými motivy.

Do Českého Krumlova přijíždějí návštěvníci z celého světa, stejně tak se domů vrací místní studenti, nebo dospělí. Od 11. prosince 2016 mohou ke svým cestám využívat jeden z nejrychlejších rychlíků na trati Praha – České Budějovice s názvem Josef Seidel. Šťastnou cestu vlakem i rokem 2017!