Šumavské vrcholy na snímcích Fotoateliéru Seidel - kalendář na rok 2018

Nový kalendář připravený Museem Fotoateliér Seidel pro rok 2018 zachycuje podobu šumavských vrcholů tak, jak ji zachytil hledáček fotografa přibližně před 100 lety. Začíná horou, která byla Seidelovým nejbližší - Kletí a pokračuje přes Třístoličník, Luzný, Vítkův kámen, Plechý, Libín, Velký Javor, Ostrý a Roklan. Některé z nich v kalendáři ukazují svou zimní i letní tvář.

Prodej: Museum Fotoateliér Seidel, Infocentrum Český Krumlov na Náměstí Svornosti, knihkupectví Expedice (Horní ul.) aj.

Cena: 149,- Kč

Objednávky: Museum Fotoateliér Seidel, Linecká 272, 381 01 Český Krumlov, tel: +420 736 503 871, email: info@seidel.cz

V zimních měsících je kalendář inspirován novou knihou z edice „Seidelova Šumava" nazvanou Šumava - krajina pod sněhem a snímky bratranců Paleczkových (zaměstnanců Seidelova ateliéru), kteří v roce 1923 přešli Šumavu na lyžích od Vítkova kamene k Ostrému.

První snímek - Kleť neodmyslitelně patří k Fotoateliéru Seidel a Českému Krumlovu a byla oblíbeným motivem mnoha záběrů otce i syna Seidelových, bratranců Pleczkových i dalších zaměstnanců fotoateliéru. Právě proto se rozhledna Josefova věž a Terezina chata dostaly na titulní stranu. Nová vrcholová chata z roku 1925 lákala fotografy a zimní počasí pomáhalo utvářet krásný obraz. Cesty Seidelových na Kleť byly časté a na začátku třicátých let minulého století se staly pro Františka Seidela nutností při jeho touze dokonale odtud vyfotografovat Alpy.

List kalendáře na měsíc únor s Třístoličníkem připomíná další z prvních dnů lyžařské cesty bratranců Paleczkových po Šumavě. Na zasněžené vyhlídkové skále nedaleko chyty na Třístoličníku jsou vidět kamenné schody, klasický motiv mnoha snímků. Zde museli lyže oba cestovatelé odložit a na vyhlídku dojít pěšky.

Ještě březen nás s mrazivou atmosférou neopustí, nadcházející jaro sice už připomene slunečním svitem, ale na Březník jaro přicházelo až tak koncem května. Od březnické hájovny byl krásný výhled přes údolí k Luznému.

Jaro začíná v dubnu fotografií Vítkova kamene se známou zříceninou Vítkova hrádku, která byla teprve několik let (v roce 1934) po návštěvě našich cestovatelů opravena náklady majitele panství Dr. Adolfa ze Schwarzenberk.

Z Vítkova kamene pokračovali lyžaři na Smrčinu a pak se Paleczkové dostali na další významný vrchol - Plechý. Snímek v kalendáři už není z jejich cesty, je to již jarní snad i květnový záběr bez jediné stopy po sněhu, zato již s malebným párem turistů v krásném dobovém oděvu.

Oblíbeným šumavským vrcholem ležícím mimo pohraniční oblast již trochu ve vnitrozemí je Libín chránící jednu z bran Šumavy - město Prachatice. Od roku 1883 zdobí vrchol Libína 27 m vysoká rozhledna s původním názvem „věž korunního prince Rudolfa" a zdobí i list věnovaný měsíci červnu.

Následujícím měsícem je červenec, který nabízí skálu vyššího vrcholu Roklanu s pro něj typickým vrcholovým křížem.

V srpnu byl zařazen ikonický pohled na Velký Javor od tzv. Gristlkapelle nad Železnou Rudou. Velký Javor byl po desetiletí častým motivem snímků Josefa i Františka Seidelových jak z detailního pohledu, tak z větší dálky na záběrech od Železné Rudy.

Výprava bratranců Paleczkových měla finále v podobě zdolání vrcholu Ostrého. Poté následovala zpáteční cesta. Pro kalendář Musea Fotoateliér Seidel je tím impulzem pro návrat měsíc září.

Na Šumavě často přicházela zima mnohem dříve než ve vnitrozemí. Pro nás první sníh podzimu roku 2018 přichází s fotografií měsíce října, vrcholem Luzného. Josef Seidel fotografoval neznámý lyžařský pár s kamenným, zasněženým vrcholem Luzného v pozadí. Muž se ženou na snímku ještě používali, stejně jako Paleczkové, pouze jednu lyžařskou hůl.

Zimní listopadová fotografie je detailním snímkem Luzného s vrcholovým křížem a výhledem spíše k západu, k Roklanů.

Závěr roku v prosinci nám ukáže Velký Javor od Hoffmanek, na jedné z nejkrásnějších fotografií z oblasti Železnorudska. Snímek velkého dřevěného stavení má také svou letní variantu. Podobný pohled je dnes možné získat od mezistanice lanovky na Pancíř. Právě tento snímek byl mnohokrát použit jako pohlednice, v různých knihách, průvodcích či reklamních letácích a nejnověji i na obálce knihy Šumava - krajina pod sněhem. Prosincová fotografie je zároveň pozvánkou k prolistování a přečtení této 2. knihy z edice Seidelova Šumava.