Hudebníci na fotografiích Fotoateliéru Seidel

11. 8. 2020 od 18.00 hod.

Českokrumlovský fotograf Josef Seidel podporoval své syny v hudebním vzdělávání. V rodinném archivu zůstaly černé desky s klasickou hudbou. Podobně tam ležely noty pro různé hudební nástroje. Podpora se projevila i v nutné podmínce členství v hnutí mládeže Wandervogel hrát na různé hudební nástroje, synové museli umět hrát a zpívat.

Doba Josefa Seidela, přelom 19. a 20. století byla časem, kdy skoro v každé šumavské vesnici byla nějaká kapela. V průběhu roku, snad na všech akcích hráli hudebníci. Nejen čeští obyvatelé z podhůří odcházeli do světa hrát v cirkusech či na velkých námořních lodích. A ti, kteří se vrátili domů, učili hrát příbuzné, kamarády i sousedy.

O hudbu a zpěv se museli obyvatelé Šumavy postarat sami. Dlouho trvalo, než se k nim dostal elektrický proud a byly mnohé vesnice, kam se až do odsunu původního německého obyvatelstva elektřina nikdy nedostala. Bez ní nebylo možné přístroje pustit a hudbu poslouchat. 

Tak jako se nechávali fotografovat hasiči při slavnostech, nevynechali ani hudebníci příležitost setkání s fotografem a vytrvali v pevném postoji při čekání na zmáčknutí spouště fotoaparátu.

Mezi poklady fotografického archivu Fotoateliéru Seidel patří portréty osob s jejich nástroji. Šumava byla krajem hudby, nejen, že lesy hrají ve všech tónech, zimní meluzína provázela dlouhé večery v sněhem zapadaných staveních, ale tam se také muzicírovalo.

Nejen bluegrass v podání českokrumlovských muzikantů zahájí i ukončí přednášku v zahradě Musea Fotoateliér Seidel.

Vstupné 50,- Kč, snížené 30,- Kč, rezervace míst na www.seidel.cz nebo na tel. 736 503 871.

Předpokládaná doba trvání: 60 minut

Přednáší Ing. Petr Hudičák